Pruský král Fridrich II. se rozhodl soustředit část svých sil východně od Prahy a s nimi pak zatlačit záložní armádu polního maršála Dauna až na Moravu. 15. června ráno se sbory pruského krále a vévody brunšvicko-bevernského spojily u Malotic jihovýchodně od Kouřimi. Následujícího dne je posílil Mořic kníže anhaltsko-dessavský a teprve v noci ze 16. na 17. června dorazily od Nymburka vozy s proviantem.
Za ranní mlhy kolem 5. hod. 18. června 1757 vyrazil z pruského ležení jižně od Vrbčan pruský předvoj pod velením generálporučíka von Treskowa, který asi v 6 hod. vytlačil císařsko-královský hraničářský oddíl z Plaňan. Uvolnil tak cestu pro záložní sled vedený generálporučíkem von Zietenem, jenž bez problémů donutil k ústupu protivníkovy předvojové husarské a hraničářské jednotky do postavení východně od osady Slunce. Fridrich II. chtěl získat přehled o postavení císařských. Když však z půdy fary neměl dostatečný rozhled, poručil faráři, aby ho doprovodil na věž kostela Zvěstování P. Marie. Farář však neměl klíče od kostelních dveří, a proto je dal Fridrich vyrazit. Ukázalo se, že v kostele ukryli svůj majetek někteří osadníci, kteří utekli před Prusy. Fridrich se při pohledu na snesený nábytek a cennosti jen zasmál a přikázal tu postavit na stráž vojáky, aby se nic neztratilo. Namáhal se však zbytečně, z věže kostela nebyl lepší výhled a Fridrich stále neměl jistotu, kde se vlastně přesně jeho protivník nachází. Po odchodu Prusů ke Kolínu vtrhli do Plaňan opět hraničáři. Jiné neštěstí však městečko nepotkalo, a proto r. 1759 nechali vděční obyvatelé postavit sochu sv. Jana Nepomuckého na náměstí. Dnes je tato socha umístěna u chrámu sv. Bartoloměje v Kolíně.
Asi okolo 8. hod. Fridrich II. přijel k zájezdnímu hostinci Nové Město. Patrně vystoupil do jeho prvního patra a odtud přehlédl rozestavění Daunovy armády připravené k boji na protáhlém návrší jižně od silnice z Plaňan do Kolína. Po zjištění situace král vydal pokyny k zahájení bitvy a setrval zde asi do 13. hod.
Fridrich sice vystihl slabé pravé křídlo Daunovy sestavy v prostoru křečhořské výšiny (kóta 333), ale útok proti němu nevedl překvapivě a v průběhu bitvy ani ne dostatečně důsledně. Před bitvou umožnil svým jednotkám odpočinek a ponechal tak Daunovi možnost, aby začal přeskupovat své jednotky a posílil pravé křídlo Wiedovou divizí.
Asi ve tři čtvrtě na devět zaujímala pruská armáda postavení v kolonách mezi Plaňany na západě a hostincem Zlaté Slunce na východě. Krátce před bitvou stál nedaleko hostince Zlaté Slunce pruský předvoj pod velením generálmajora von Hülsena, než se přesunul východněji. Podle tradice využil hořejší místnosti hostince král Fridrich II. jako pozorovatelnu. Pravděpodobně to mohlo být až po 13. hod., kdy zaujala pruská armáda výchozí postavení k bitvě blíže ke Kolínu, aby mohla útočit na pravé křídlo Daunovy sestavy v prostoru Křečhoře. Fridrich zde pobyl asi do 15. hod., pak se odebral k Mansteinovi, aby sledoval první útok jeho jednotek.
Základ úspěchu císařsko-královské armády představovalo rozhodnutí vrchního velitele polního maršála Dauna posílit pravé křídlo sestavy, když zjistil, že pruský král Fridrich plánuje útok do těchto míst. Nejdříve generál jezdectva Nádasdy s předstihem obsadil jihovýchodní stráň vrchu Křečhoř a do prostoru Švédské šance severozápadně od Křečhoře vyslal bánské hraničáře. Daun pak vybídl k rychlejšímu postupu záložní divizi podmaršálka Wieda, která se přesouvala z levého křídla, aby zaujala postavení na vrchu Křečhoř mezi jezdectvem Nádasdyho a Serbelloniho.
Útok pruské pěchoty byl zahájen asi ve 14 hod. Záložní brigáda generálmajora von Hülsena s podporou jízdy vyrazila na Křečhoř. Část Zietenových jezdců zatlačila Nádasdyho husary, ale Prusové neobešli pravé křídlo sestavy habsburské armády. Hülsen asi ve 14.30 dobyl Křečhoř a zatlačil hraničáře, musel však zastavit svůj postup, aby se znovu zformoval bojový šik. Daun pokračoval po 15. hod. v posilování své pozice v prostoru vrchu Křečhoř. Wiedově a Sincereho divizi s podporou dělostřelectva se pak podařilo zastavit Hülsenův postup.
Znovu uspořádaná Wiedova divize zahájila útok proti Hülsenově pěchotě, ale byla rozbita po protiútoku pruské jízdy a pěchoty. Přes krvavé ztráty situaci zachránil dragounský pluk vévody württemberského. Zbytky Wiedovy divize ustoupily a Starhembergova pěší divize zastavila postup pruských praporů z Treskowovy divize a Hülsenovy brigády.
Král Fridrich II. chápal, že je nutné pokračovat v tlaku na pravé křídlo Daunovy sestavy v prostoru Křečhoře, ale současně se rozhodl, že musí zamezit přeskupování jednotek habsburské armády a posilování tohoto ohroženého místa. Vydal tedy rozkaz k frontálnímu útočnému postupu po celé linii šiku. Další ostré boje probíhaly zvláště v prostoru Přerovského vrchu nad obcí Chocenice.
Okolo 15. hod. se dostaly postupující pruské prapory pěší divize generálporučíka vévody brunšvicko-bevernského pod palbu Beckových hraničářů szluinského pluku, kteří se ukrývali v obilí nedaleko Chocenic. Zaútočil na ně pruský generálmajor Manstein, který však také strhl i Pannwitzovu brigádu z téže divize, jejíž postup na střed císařských tak byl zastaven. Manstein ovládl Chocenice a útočil do příkrého svahu na divizi podmaršálka Andlaua na Přerovském vrchu. V době od 15 až 16,30 hod. Manstein provedl tři velké útoky na divizi podmaršálka Andlaua, avšak byl vždy zahnán zpět. Při útoku byl také zraněn major Jan hrabě de Soro z pluku velmistra řádu Německých rytířů, velící císařským granátníkům. Vyčerpán útoky zaujal Manstein postavení na okraji Chocenic. V 17.30 dostává rozkaz pruského krále k dalšímu útoku proti Andlauově divizi. Útok však skončil pohromou a Mansteinovy jednotky byly sraženy bodákovým útokem pěších praporů Andalauovy divize za podpory jízdy, při kterém dobyly zpět Chocenice. Poté Manstein zaútočil na pěší pluk divize Puebla, ale byl zahnán jezdectvem generála Stampacha. Uvolněná Andlauova divize se mohla stáhnout na ohrožený střed císařského šiku a posílit jej před závěrečným útokem pruských sil.
Bitva stále nebyla rozhodnuta. Válečná štěstěna balancovala mezi oběma protivníky. Fridrich II. si udržoval taktickou iniciativu, ale stále citelněji se projevovalo, že nedisponuje tak početnou armádou jako Daun. Císařsko-královská armáda přes velké ztráty potvrzovala zlepšenou kvalitu a schopnost odolávat drtivému pruskému tlaku. Za této situace Fridrich II. nasadil poslední zálohy a po 19. hod. Prusové znovu zaútočili na místo styku oslabených divizí Sincereho a Wiedovy. Útočily zbývající jednotky pěší divize vévody brunšvicko-bevernského a zbytky jednotek Hülsena a Treskowa s podporou jízdy generálporučíka Penavaireho. Bitva vrcholila. V tento kritický okamžik polní maršál Daun vrhl do protiútoku císařsko-královskou jízdu. Zvlášť zdařilá byla ataka "holobradých" dragounů pluku knížete de Ligne. Za součinnosti jízdy a pěchoty se císařským podařilo rozbít pruský postup a přinutit protivníka k ústupu.
Fridrich II. spěšně opustil bojiště, aniž předal velení svým generálům. V nastalém zmatku velitelé pruské armády postupovali podle vlastního uvážení. Větší části dobře vycvičených jednotek se podařilo vyvázat z boje a ustoupit, ale přesto mnoho Prusů padlo do zajetí (např. téměř celý granátnický prapor Nymschöfského, který měl v úvozu polní cesty mezi Břístvím a Křečhoří krýt tento ústup). Podplukovník Warnery vedl přes Velim pruské jezdectvo směrem na Nymburk. Přes Pečky týmž směrem ustupovala pruská pěchota vedená Mořicem knížetem anhaltsko-dessavským. Polní maršál Daun, jenž si byl vědom nedostatku munice a zásob u svých jednotek, se navíc obával případných ztrát při riskantním nočním pronásledování nepřítele, a proto od něho upustil.